Senior Management Team

Nicola Beaumont, Associate Director of Operations

Laura Rumsey, Associate Director of Nursing and Midwifery

Jo Butterworth, Clinical Director

Kavi Berry, Deputy Associate Director of Operations

Tracyann Taylor, Deputy Associate Director of Nursing Paediatrics

Deena Goodhead, Service Manager

 

Medical Team

Dr S Sivaramakrishan, Consultant Paediatrician, Clinical Lead & Lead for ASD pathway

Dr A Nussbaumer, Consultant Paediatrician, Designated Doctor for Looked After Children and Medical Advisor to the Adoption Panel

Dr A Oliver, Consultant Paediatrician, Medical Advisor to Adoption Panel and Lead for SEND

Dr L Mohamed, Consultant Paediatrician and Lead for Transition

Dr F Blyth, Consultant Paediatrician

Dr C Enevoldson, Consultant Paediatrician

Dr J Dixit, Speciality Doctor

Dr Tumi, Consultant Paediatrician (Acute & Community)

Dr Moussa, Associate Specialist, Paediatric Enuresis

 

Children’s Neuro-disability Nursing Team

Terrie McNiffe, Lead Children’s Specialist Nurse for Neuro-disabilities & Enuresis

Andrea Robinson, Specialist Nurse for Neuro-disabilities.

Helen Fagg, Specialist Nurse for Neuro-disabilities.

Debbie Buckingham, Specialist Nursery Nurse for Neuro-disabilities.

 

Autism Spectrum Disorder Assessment Team (ASDAT)

Matt Smith, Specialist Autism Practitioner & Team Leader

Philippa Berry, Specialist Paediatric Speech & Language Therapist for ASDAT

Ruth Mappin, ASDAT Coordinator

Nicola Whitham, ASDAT Coordinator and secretary to Dr Mohamed

 

Looked after Children & Adoption team.

Caroline Fox, LAC Coordinator and secretary to Drs Oliver, Nussbaumer & Dixit

Emma White, LAC Coordinator and secretary to Drs Oliver, Nussbaumer & Dixit

 

Neuro-disability team.

Nicki Butterwood, Secretary to Drs Blyth, Dr Tumi (Community), Trainees and Enuresis Service

Shirley Higginbottom, Secretary to Dr Siveramakrishnan, Dr Enevoldson, Terrie McNiffe and Trainees

Brenda Littledyke, Secretary to Andrea Robinson, Helen Fagg and Debbie Buckingham.

 

Typist and Clerks

Carol Austin, Team typist and clerk

Donna Leung, Team typist and clerk

Maxine Wilson, Team typist and clerk